niedziela, 10 maja 2015

Alternatywne metody leczenia ENDOMETRIOZY


Zmęczona chorobą postanowiłam zapoznać się z alternatywnymi metodami leczenia. Mój lekarz u  którego leczę się dobrych kilka lat (jestem bardzo zadowolona -super człowiek ), także często podsuwa mi różne specyfiki lub daje rady na temat naturalnych metod. Medycyna konwencjonalna ogranicza się do uśmierzenia bólu, spowolnienia postępu choroby i leczenia bezpłodności. Jednak stosowana terapia - środki przeciwbólowe, hormony i operacje chirurgiczne - nie chronią przed częstymi nawrotami choroby i dają też pewne znaczące działania niepożądane.


Moje propozycje!!!

Wypróbuj akupunkturę

Starożytna wschodnia sztuka nakłuwania ciała skutecznie zmniejsza łączony z endometriozą ból w podbrzuszu u nastolatków. Znalazłam informację, że działa równie skutecznie w leczeniu objawów, co danazol, ale bez towarzyszących terapii hormonalnej przykrych konsekwencji.
 MOŻESZ WYPRÓBOWAĆ!!!
- pierwszy punkt znajduje się po wewnętrznej stronie nogi, około 5cm powyżej kostki,
- drugi punkt uciskowy jest zlokalizowany w miejscu zetknięcia kości kciuka i palca wskazującego
Dowodem odnalezienia właściwego miejsca jest pewna bolesność przy dotykaniu - obydwa punkty należy dość silnie uciskać.

Ignipunktura (rodzaj akupunktury), leczenie z medycyny chińskiej, które może skutecznie łagodzić objawy endometriozy. Pałeczki moxa (ciasno zwinięte w kształcie cygara liście ziela zwanego bylicą Artemisia), zapala się na jednym końcu, tak by się złączyły. Koniec rurki przykłada się do określonych miejsc akupunkturowych, tam gdzie występuje ból. Poprawa po zabiegu jest wielogodzinna, jednak to leczenie wymaga konsultacji ze specjalistą od akupunktury.

Biofeedback temperaturowy

Metoda wykorzystująca czujnik ciepła przymocowany do palca, pomaga w redukcji bólu i innych objawów endometriozy. Możesz też wypróbować hipnozę, medytację lub inne metody pracy nad ciałem i umysłem pomocne w zmniejszaniu bólu.

 Unikaj toksycznych chemikaliów

Pewne środki zanieczyszczające środowisko, takie jak dioksyna czy polichlorowane bifenyle (PCB), prawdopodobnie odgrywają rolę w rozwoju endometriozy. Ponad 90% wszelkich kontaktów człowieka z tymi substancjami odbywa się poprzez jedzenie, szczególnie to zawierające tłuszcze zwierzęce, dlatego też spożywanie zdrowych produktów organicznych o niskiej zawartości tłuszczu zwierzęcego może okazać się pomocne.

Ulgę przynoszą oklady z glinki na dolną cześć brzucha. Nakładane codziennie na około 2 godziny lub 2 razy dziennie po jednej godzinie. Ta metoda jest polecana przez France Guillaine (wielką adeptkę i znawczynię glinki). 
BOROWINA ( więcej inf. na jej temat w osobnym poście ), kąpiele w Soli Iwonickiej.

 Duże znaczenie ma praca nad psychiką!!! Dla osób zestresowanych lub mających problemy z burzą emocji proponowane są także metody takie jak "trening autogenny Schultza" i "Relaksacja wg Jackobsona". Fizjoterapeuci mogą opracować program ćwiczeń i technik relaksacyjnych, które wzmacniają mięśnie miednicy, zmniejszają ból, i pomagają radzić sobie ze stresem i zmartwieniami.

Ziołolecznictwo

Ze znanych sposobów stosowane jest ziołolecznictwo np. zioła ojca Klimuszki- mieszanka antyzrostowa "Ojca Klimuszki", z jego książki pt: "Powróćmy do ziół leczniczych". Likwidacja stanów zapalnych w jajowodach i jajnikach, pobudzenie pracy jajników, stabilizacja układu rozrodczego. 
Inne, które mogę polecić to Ostropest plamisty, Krwawnik, Skrzyp polny i ukochany Czystek.

OCZYWIŚCIE DIETA, A TAKŻE SPECYFIKI,  O KTÓRYCH PISAŁAM WE WCZEŚNIEJSZYCH POSTACH!!!
 DLA PRZYPOMNIENIA:
-produkty pomagające zmniejszyć stężenie estrogenów w organizmie. Pomogą nam w tym takie produkty jak:
  • kalafior,
  • brokuły,
  • kalarepa,
  • brukselka,
  • gorczyca,
  • rośliny strączkowe (fasola, soja, soczewica, groch),
-ograniczenie spożycia cukrów, nasyconych kwasów tłuszczowych ( pochodzenia zwierzęcego),
-zwiększenie przyjmowanych ilości olejku z wiesiołka, oleju rzepakowego, ryb, LNIANEGO,
-dodatkowa suplementacja cynkiem, witaminą C i flawonoidami.

PRZYPRAWY: kurkuma, oregano, bazylia, imbir.

JEŚLI SŁYSZAŁAŚ O INNYCH METODACH- PISZ!!! LICZĘ NA KOMENTARZE I WASZĄ OPINIĘ.

SIEMIĘ LNIANE, OLEJ LNIANY PRZY ENDOMETRIOZIE!!!

Siemię lniane to prawdziwy skarb. Odmładza, alkalizuje, przywraca równowagę i chroni zdrowie.
Wystarczy łyżka nasion siemienia dziennie, aby zapewnić sobie dzienną dawkę kwasów Omega-3-niezbędnych każdej kobiecie z endometriozą. Najlepiej spożywać je zmielone, wtedy  z łupinek uwalniają się wszystkie dobroczynne substancje.

Siemię lniane jest bogate także w: aminokwasy egzogenne, błonnik, lignany, substancje mineralne, inne składniki bioaktywne. Około 50% błonnika lnu to łatwo pęczniejący błonnik rozpuszczalny. Unikalne śluzowate substancje lnu z uwagi na ich wyjątkową spoistość i lepkość mają skuteczne właściwości:
  • osłaniające 
  • i ochronne.
Osłaniając ściany przewodu pokarmowego działają: łagodząco, regulują trawienie i ułatwiają poślizg treści pokarmowej.

Białko lnu należy do jednych z  najlepiej strawnych i wartościowych białek roślinnych. Wskaźniki strawności białka lnu pod działaniem enzymów trawiennych należą do jednych z najważniejszych i co zadziwiające są wyższe nawet od strawności białka mleka. Siemię lniane zawiera przeciętnie kilkaset razy więcej lignanów niż inne produkty roślinne. Lignany zwane także fitohormonami, mogą być przetwarzane w hormony płciowe typu estrogeny na skutek działania bakterii jelitowych.

Olej lniany powstaje poprzez tłoczenie na zimno nasion lnu zwyczajnego. O jej zbawiennych właściwościach przekonali się już starożytni Egipcjanie, którzy wykorzystywali ją w celach leczniczych i zdrowotnych. Olej lniany można spożywać wyłącznie na zimno, nie należy go podgrzewać ani używać do smażenia, ponieważ nie tylko traci wtedy swoje cenne właściwości odżywcze, ale też staje się wręcz szkodliwy.  Aby móc skorzystać z jego zdrowotnych zalet, zaleca się przyjmować około 2 - 3 łyżek dziennie. Ma żółtą barwę i intensywny zapach, smak migdałowy i nieco cierpki. Można stosować go jako dodatek do sałatek, zup, kasz czy ziemniaków lub maczać w nim pieczywo. Aby zachować jego zdrowotne właściwości należy przechowywać go w ciemnej butelce, chronić przed działaniem słonecznym i trzymać w ciemnym i chłodnym miejscu. Po otwarciu olej należy schować do lodówki i spożyć go w ciągu 1-2 miesięcy.
Ze spożytego świeżego oleju mogą powstać prostaglandyny, które są korzystne dla zdrowia ( np. rozszerzają naczynia, działają przeciwzapalne i przeciwnowotworowo). Niski poziom tych związków jest jednym z głównych powodów występowania różnego rodzaju przewlekłych stanów zapalnych, w tym zapalenia stawów, zapalenia okrężnicy, jelita grubego itd. 

Składniki oleju wzmacniają układ immunologiczny!!!

Sama stosuje olej lniany Dr Budwig. Szukałam i wiem, że ten jest najbardziej skuteczny i sprawdzony.  Bezwzględnie olej lniany i siemię lniane stosowane w diecie dr Budwig muszą być produktem ekologicznym. Nasiona pochodzą z gospodarstw ekologicznych, w których do upraw nie stosuje się produktów chemicznych.

Olej lniany może korzystnie wpływać na cykl miesiączkowy regulując proporcje hormonów w organizmie. Taka regulacja przyczynia się do złagodzenia wielu objawów związanych z miesiączkowaniem: przedmiesiączkowe bóle głowy, depresje, bóle podbrzusza, drażliwość i obrzęki. Łagodzi objawy menopauzy i wspomaga czynności macicy, przez co może być stosowany w leczeniu bezpłodności.

W internecie można znaleźć wiele opinii i komentarzy kobiet, które stosują zarówno siemię jak i olej lniany i są z efektów kuracji bardzo zadowolone. Niektóre z nich twierdzą, że pozbyły się tym sposobem torbieli jajnika. Ja również co jakiś czas powtarzam kurację olejem i także z efektów jestem zadowolona. Na pewno zmniejsza bóle tzw. jelitowe, regulują pracę jelit. Dobrze działa na żołądek i mam nadzieje także na moją endometriozę i jajniki. Zachęcam!!!